Naturalne obrazy - Majówka w Narusa Leśna Przystań

Płótno, farby i skarby znalezione w lesie w postaci szyszek, kawałków kory i gałązek. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, a tylko ona jest potrzebna do stworzenia pięknych obrazów, które będą wspaniałą pamiątką chwil spędzonych na wypoczynku w lesie.

Monografia geograficzno-gospodarcza Fromborka i okolicy

Nie odkryliśmy przysłowiowej Ameryki 😊doceniając walory przyrodnicze Narusy.

Przyroda, krajobraz oraz aspekty środowiskowe Narusy i okolic Fromborka fascynowały już wielu. Od dawna. Przyrodników i naukowców, ekspertów od środowiska i krajobrazu. 

Rzeka Narusa, jej rozlewiska, fauna, flora czy geomorfologia tego obszaru były przedmiotem licznych badań, doniesień i prac naukowych. 

Jednym z pierwszych było obszerne, dwuczęściowe opracowanie pt. Monografia geograficzno-gospodarcza Fromborka i okolicy. Wydane w 1960 r. w Warszawie przez Towarzystwo Rozwoju Ziem Zachodnich – Wydawnictwa Rady Naukowej, w ramach przygotowań do odbudowy Fromborka ze zniszczeń wojennych. 

Lodowe Żeglarstwo – Bojery na Zalewie Wiślanym

Pamiętacie genialny spot turystyczny jaki wykonał dla nas Tadeusz Baraniecki? Zaprezentowano w nim zimowe, turystyczne i sportowe atrakcje na jakie możecie liczyć w okolicach Narusy, Wysoczyzny Elbląskiej  i Zalewu Wiślanego. 

Jednym z najlepszych ujęć było w nim chyba lodowe żeglarstwo – czyli Bojery na Zalewie Wiślanym. 

Bojery, co to takiego?

Bojery to drewniane, jednoosobowe ślizgi z żaglem o powierzchni 6,5 m2 na giętkim maszcie. Zawodowcy osiągają na nich prędkość do 90 km/h, hobbyści 60-80 km/h a obecny rekord prędkości wynosi 214 km/h.